Fotogalerie 2019 - 4. základní škola Cheb, Hradební 14

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Fotogalerie
"Souznění" na 4.ZŠ"
Dne 20. září 2019 se naši osmáci a deváťáci zúčastnili velmi zajímavé akce. V sále Myšárny proběhla část hudebního festivalu zdravotně postižených muzikantů. V úvodním slově starosta města Chebu zmínil, že každý člověk ve svém životě má své handicapy a je důležité se naučit s nimi žít, ba dokonce je překonávat. Tím spíše ještě pomáhat druhým a rozdávat radost. Následně vystoupili se svými hudebními čísly různě postižení interpreti doprovázeni bouřlivými potlesky všech přítomných v sále. (OF)
Ve středu 2.10.2019 čtvrté třídy navštívily zajímavou akci v knihovně. Herci Západočeského divadla v Chebu a žáci literárně dramatického oboru ZUŠ pro nás připravili divadelní listování a dramatizaci chebských pověstí v rámci TÝDNU KNIHOVEN. (AL) 
V pátek 27.9. 2019 vyjela třída 7.B v rámci environmentální vycházky k jezeru Medard. Naším cílem byly zkamenělé pařezy jehličnatých stromů z období třetihor. Vzácná přírodní památka se nám opravdu líbila. Cesta nás vedla rekultivovanou krajinou bývalého hnědouhelného lomu. Občas jsme si připadali jako u břehu moře. Jezero je obrovské a plné ostrovů. Krajina v okolí jezera je jiná, ale má své kouzlo. Celkem jsme ušli dvacet kilometrů. Jako bonus jsme si domů přinesli spousty hub. (PK)
Podzimní vycházka 4.A a 4.B
I přes nepřízeň počasí se naše třídy vydaly na podzimní vycházku do přírody. Během cesty děti plnily několik úkolů. Neztratit se v bludišti, schovat a naopak najít papírové koule po lese, poznat kamaráda po hmatu a výtvarně vyjádřit strukturu kůry stromů. Závěrečná zastávka byla na hřišti a děti si zahrály míčové hry.
Vycházka se nám vydařila a těšíme se na další. (AL)
4. B. na dopravní výchově
Naše třída se zúčastnila podzimní části dopravní výchovy. Žáci trénovali jízdu zručnosti, s policistou pravidla silničního provozu a teorii jízdy. Někdo je už úplný profík a s kolem je kamarád, někteří seděli na kole vůbec poprvé. Získá průkaz cyklisty na jaře celá třída? Nezapomeňte, že dopravní hřiště je denně v provozu i pro širokou veřejnost, tak můžou děti trénovat a stále se vylepšovat. (PM)
Farma Kozodoj (7.A + 7.B) 17.9.2019
Co se ukrývá za vůní chleba
Ekologický výukový program odkrývá složitou cestu obilného zrna, než se z něj upeče voňavý chléb. Povídání o historii, jak se dřív selo, sklízelo, jak se mlátilo obilí, mlela mouka. Z čeho je chléb a pečivo a co vše patří do těsta. Jak dřív naši předci pekli chléb. Žáci si z vykynutého chlebového těsta vytvořili své vlastní tvary bagetek, které si upekli v troubě. Než se bagety upekly, šli žáci s dalším lektorem na prohlídku oslíků, kraviček a koní, kde si vyprávěli formou příběhů o etologii. Všechna zvířata si mohli dle přání pomazlit, dotýkat se jich. Po návratu k peci byly voňavé, čerstvě upečené bagetky pro žáky chutnou odměnou. Každý žák dostal tu svou.
Kdo vyrábí mléko, jednoduchá výroba sýru
Ekologický výukový program o mléce. Proč kravička či koza musí mít nejprve mládě, aby mohly dávat mléko. Jak se mléko dojí, kolik litrů dá kráva, koza či ovce. Co vše potřebujeme k výrobě domácího sýru. Pod vedením lektora si žáci zasířili mléko a vyrobili čerstvý sýr, který mohli i ochutnat. Dozvěděli se, jak se tluče máslo, vyrábí jogurt či jiné mléčné výrobky.
(PK)
Uvítání prvňáčků
V první den školy (2. 9. 2019) proběhlo v sále Myšárny slavnostní přijetí našich nových žáčků a jejich rodinných příslušníků. Po krátkém kulturním programu a po milých slovech na uvítanou paní zástupkyně, pana ředitele a vedoucí školského odboru MěÚ Cheb si děti odvedly jejich nové třídní učitelky do svých tříd. Zde si s nimi připravili krátké vystoupení pro rodiče. Našim nováčkům chceme tímto popřát krásně strávená školní léta na 4. ZŠ! (OF)
Akademie žáků 9. tříd
Předposlední den v závěru školního roku 2018/19 se naši deváťáci rozloučili s učiteli a žáky II. stupně tradiční školní akademií. I přes úvodní technický zádrhel jsme všichni shlédli zábavnou sérii tanečních a hereckých vystoupení. Moc děkujeme a přejeme vycházejícím žákům hodně úspěchů v dalším studijním životě. (OF)
Sportovní den ředitele školy
Na našem školním hřišti se poslední červnový týden roku 2019 odehrál již tradiční souboj tříd II. stupně ve sportovních disciplínách. Vybrané týmy z každých tříd se utkaly ve fotbale, přehazované a stolním tenise. Kdo nesportoval, plně se soustředil na podporu svých třídních reprezentantů! (OF)
Dne 5. 6. 2019 se vydala třída 7.A na školní výlet do Prahy. Hlavním cílem byla Jump aréna na Zličíně. Děti si odnesli nejen spousty zážitků z různých atrakcí, ale i pěkně propocená trička : ) Samozřejmě co by byl výlet do Prahy a nenavštívila by se i nějaká pamětihodnost. Tou tentokrát byla prohlídka Staroměstského náměstí s výkladem. (OF)
Třídní výlet 6.B
Na první společný třídní výlet jsme vyjeli do Zooparku Chomutov. Po celý den jsme měli krásné slunečné počasí. Většina zvířátek byla před sluníčkem schovaná. Nejvíce se nám líbilo krmení tuleňů. Prošli jsme si park, koupili zmrzlinu a pořídili jsme hodně fotek. Měli jsme čas i na prolézačky. Domů jsme si přivezli spoustu plyšáků a také spoustu zážitků z povedeného výletu. (PK)

Školní výlet třeťáků
Cílem našeho školního výletu se tento rok staly Karlovy Vary. Měli jsem naplánované aktivity, které měly za úkol děti pobavit a poučit. Naší první zastávkou se stala porcelánka Thun 1794 a.s, kde jsme si prohlédli výrobní závod a ozdobili si svůj porcelánový hrneček na památku. Následoval přejezd přímo do města, kde jsme lanovkou vyjeli do výletního areálu Diana. Tam nás přivítala minizoo s drobným zvířectvem a krásným bílým pávem. V motýlím domě jsme se přemístili do tropické zahrady s živými motýly z celého světa s rozpětím křídel až 20 cm. Opravdu nádherná podívaná! Závěrečný sestup lesem prověřil fyzickou zdatnost dětí. Výlet se povedl a už se těšíme na další. (PM)
Den dětí – 4.B a 6.B - Formule 1
V pátek se na školním hřišti uskutečnil závod Formule 1. Před startem závodníci se svým týmem pečlivě naplánovali strategii. Po startu závodníky čekalo několik okruhů. Během závodu musel tým opravovat elektroinstalaci (uzly), přezouvat pneumatiky (boty), měnit náhradní díl (triko), čerpat palivo (voda) a nakonec společně dopravit nepojízdnou formuli do cíle. V cíli si závodníci se svým podpůrným týmem rozdělili pěkné ceny (formule a sladkosti). (PK)

DEN DĚTÍ VE 3.A ,3.B
V pátek 31.5. jsme v našich třídách oslavili DEN DĚTÍ.
Během dne jsme se vydali po stopách CHEBSKÝCH POVĚSTÍ.
Nejprve jsme si přečetli tři známé chebské pověsti - BÍLÁ RUKA, ČERVENÝ KOHOUT A TAJUPLNÝ KRÁM.
Potom jsme se vydali s pracovními listy hledat místa, o kterých pověsti vypráví.
Po důkladném pátrání jsme všechny památky našli a dokonce jsme stihli i zmrzlinku a chvilku sportování v přírodě.
(AL)
Mýdlová bublinka
Tento měsíc jsme navštívili Ekocentrum v Dolních Dvorech, kde jsme měli připravený program Mýdlová bublinka. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavostí o základních hygienických návycích u lidí i zvířat. Překvapením bylo, že se dá i v domácích podmínkách vyrobit šampon, saponát nebo prací prášek. Poté si všichni vyzkoušeli ruční praní prádla - na valše, pouze pomocí svých rukou, tloukem a pracím zvonem. Závěrem si každý vyrobil svoje vlastní mýdlo z rozehřáté mýdlové hmoty, nasbíraných bylinek a přírodních vůní. Vše se povedlo i počasí se vydařilo a dopoledne jsme se krásně užili. (PM)
Hornické muzeum Krásno a důl Jeroným
V úterý 15.5.2019 za příjemného zimního počasí vyjely třídy 6. AB, a 7.AB na výlet do Slavkovského lesa. Naší první zastávkou bylo Hornické muzeum Krásno. Prohlédli jsme si mohutný parní stroj, hornické vláčky, nepostradatelnou hornickou techniku (pojízdný záchod) a postavili jsme si sněhuláka. Trochu přeháníme, ale byla opravdu velká zima.
V nedalekém dole Jeroným nás potěšilo vytopené zákaznické centrum. Zapůjčili jsme si hornické přilby, baterky a po skupinách jsme se vydali na prohlídku středověkého cínového dolu. V dole bylo příjemné teplo. Cestou jsme potkali partu skřítků. Napočítali jsme jich celkem čtrnáct. Také jsme se pozdravili se sv. Barborou a mohutným pavoukem. V dole jsme si prošli zachovalé komory z šestnáctého století. V chodbách je dosud patrný způsob práce želízkem a mlátkem či stopy po sázení ohněm. 
Celý důl Jeroným byl v roce 1998 prohlášen Národní kulturní památkou a od té doby v něm probíhají záchranné práce.
Byl to navzdory počasí opravdu povedený výlet.
Děkujeme Karlovarskému kraji za bezplatné zajištění autobusové dopravy!
 (PK)
Environmentální vycházka 6.B + 9.A
V úterý 7.5.2019 jsme si naplánovali výlet do bývalých Rybářů (Fischern) u řeky Ohře, nedaleko Hohenbergu. Dozvěděli jsme se, že na místě je ukrytý poklad (10 kg sladkostí). Abychom poklad získali, museli jsme cestou plnit úkoly a luštit šifry. Některé úkoly byly dost fyzicky náročné, jindy jsme museli zapojit rozum, někdy bylo třeba týmové spolupráce. Poté, co se nám podařilo získat dost informací o umístění pokladu, vydali jsme se pro něj. Nalezli jsme ho vysoko na stromě. Naštěstí jsme pro něj nemuseli vylézt. Stačilo pouze uvolnit provázek a poklad spadl na zem. Úspěšný nález jsme oslavili opékáním buřtů (a pojídáním sladkostí) na hezkém piknikovém místě u Rybářské kyselky. (PK)

Lesní pedagogika
V rámci environmentální vycházky vyrazila třída 3.B na průzkum lesů v okolí sídliště Skalky. Cílem bylo pochopení lesa jako prostoru pro život zvířat a pochopení významu a funkce lesa pro člověka. Vypěstovat v dětech zájem o les, přírodu, naučit je vnímat všemi smysly, ukázat, jak lze o les pečovat a jak jej chránit. Naučit děti, jak se v přírodě správně chovat. Lesem nás prováděl ing. Cekota se svou fenkou Kačenkou, která se ihned stala miláčkem dětí. Zájemci se naučili rozdělávat oheň a pečení špekáčků bylo příjemným zakončením. (PM)
Čarodějnice – Kazdův dvůr.
V pátek vyjela skupina čarodějnic a čarodějů z naší školy do Domova se zvláštním režimem – Kazdův dvůr. Místním obyvatelům, dědečkům a babičkám, předvedli své kouzelnické a taneční vystoupení. Po úspěšném vystoupení jsme navštívili hrad Vildštejn. V doprovodu kamarádky čarodějnice jsme si prohlédli hrad od sklepa (ve kterém byla zazděná opravdová čarodějnice) až po půdu. Během prohlídky se děly prazvláštní věci. Vypadávala elektřina, ozvaly se zvláštní zvuky, nehybné postavy ožívaly. Oběd jsme měli opravdu stylový. Stůl zdobilo černé sukno, lebky, pavouci. Kolem stolu nás sledovala strašidla. Nebáli jsme se. Jsme přece také čarodějové! (PK)

Čarodějnice
V předvečer Filipojakubské noci na naší školu přiletěly čarodějnice. Dětem z prvních a druhých tříd předvedly své kouzelnické dovednosti, zatancovaly a opět odletěly. Možná se k nám příští rok opět vrátí. (PK)

Ve dnech 10. a 11. 4. 2019 proběhl na naší škole zápis dětí do 1. tříd. Jako každý rok se potvrdil velký zájem rodičů z celého Chebu o naší školu. Do dvou klasických tříd a jedné logopedické bylo přijato 56 žáků. Odklad pak získalo 22 dětí. Děkujeme moc za svěřenou důvěru a doufáme, že ji nezklameme! (OF)

Dne 17. 4. 2019 třída 1.C jako jedna z mnoha našich tříd navštívila na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad tzv. Zajíčkovu dílnu. Děti si zde pomocí papírových výřezů ozdobily polystyrénová vajíčka. Při tom si procvičily nejen jemnou motoriku, ale hlavně svojí kreativitu. Dopoledne si žáci náramně užili. (OF)
Dne 10. 4. 2019 si třída 4.C udělala projektový den se zvířaty. Děti navštívily Dům dětí a mládeže Sova Cheb, kde se s jednotlivými zvířaty seznámily a naučily se, čím je krmit, a jak o ně pečovat. Odměnou jim byl nejen přímý kontakt s různými druhy zvířat, ale - hlavně pro odvážné žáky - také krátká projížďka na koních. (OF)
V pátek 5. 4. 2019 měli naši sedmáci jedinečnou příležitost sejít se s jednou z našich nejúspěšnějších olympijských vítězek s Kateřinou Neumannovou. V komponovaném programu "Zlatá Katka v Chebu", který se odehrál v dopoledních hodinách v Kulturním centru Svoboda Cheb, se v úvodu sportovkyně představila. Poté se děti mohly dotazovat na její profesní i soukromí život. Otázek by bylo mnoho, ale čas byl neúprosný a muselo se ještě dostat na žádanou autogramiádu. (OF)
Dne 4. 4. 2019 se žáci devátých tříd a naší školní družiny vypravili do areálu 6. ZŠ Cheb na akci EKODEN. Tento odpolední program zahájený herci Západočeského divadla v Chebu a následným proslovem starosty města Chebu Antonínem Jalovcem poukázal na nutnou potřebu ochrany životního prostředí a na správný způsob třídění odpadu. Toho bylo docíleno pomocí motivačních her a soutěží, ukázkami zdravého životního stylu, divadelních představení, dílen a prezentací. Hlavní důraz byl kladen na nevytváření odpadu! I proto byl velký zájem o prezentační stánek bezobalového obchodu v Chebu. (OF)
Dne 27. 3. 2019 naší školu navštívila vzácná návštěva liška Mia v doprovodu pedagoga a myslivce Mgr. Jana Horáka. V rámci výchovně vzdělávacího projektu "Poznej chápej opatruj" nám pan Horák osvětlil život lišky obecné ve volné přírodě i v zajetí. Připomněl nám, jak se chovat při kontaktu s divokými zvířaty v přírodě a čeho se případně vyvarovat. Odměnou nám pak bylo pohlazení si Mii! Děkujeme za neopakovatelný zážitek. (OF) 
Dne 26. 3. 2019 do 1. - 3. tříd dorazil "Bovýsek". Tento panáček je maskotem projektu Ovoce, zelenina a mléčné výrobky do škol, který na naší škole běží již řadu let. S Bovýskem si děti zahrály několik soutěží, popovídaly si s ním a obdržely drobný dáreček. Cílem tohoto projektu je vytvářet lepší stravovací návyky u dětí, bojovat proti narůstající dětské obezitě a podporovat zvýšení spotřeby ovoce a zeleniny u dětí. U mléčných výrobků je to pak zoufalý nedostatek vápníku ve výživě dětí a mládeže, který v pozdějším věku působí vážné zdravotní problémy, zejména s osteoporózou. (OF)

V naší Přípravné třídě se neustále něco zajímavého děje. Ve třídě se sníženým počtem žáků, s odborným asistentem pedagoga, intenzivní logopedickou péčí a individuálním přístupem dle potřeby dítěte se dne 15. 3. 2019 uskutečnil maškarní den. Děti převlečené do roztodivných bytostí si den plný her a soutěží náramně užili! (OF)
V úterý 19.3.2019 se vydaly třídy 6.B a 7.A na prohlídku největší porcelánky v České republice – porcelánky Thun v Nové Roli. Na místě nás čekala prohlídka provozu s odborným výkladem průvodce. Po prohlídce jsme si zašli do Porcelánové školičky, kde jsme si ozdobili vlastním dekorem hrneček, talířek anebo mističku. Bylo to super!
Děkujeme porcelánce Thun za poskytnutou slevu na vstupném ve výši 50%.
Děkujeme karlovarskému kraji za bezplatné zajištění autobusové dopravy.

Ve dnech 3.2. - 9.2. 2019 proběhl lyžařský výcvik našich sedmáků. Pro letošní nebývalý zájem dětí, vyjely do lyžařského apartmánu Samoty v Železné Rudě třídy 7.B a 7.C. Na žáky třídy 7.A pak čeká lyžařský výcvik v příštím roce. Hlavní cíl (zdokonalení techniky pro lyžaře a zvládnutí sjezdu pro úplné nováčky) byl splněn. Bonusem byl úžasný čas strávený se svými nejbližšími spolužáky a kamarády. (OF)

Plavání třetích tříd
První pololetí školního roku skočilo a s tím i náš plavecký výcvik. Někteří žáci se teprve seznámili s prvními tempy, někteří si prohloubili svoje plavecké styly. Všichni plavci si ale užili spoustu radosti a potěšení z pohybu. Děkujeme našim obětavým trenérům za péči a těšíme se na další plavání.
PM
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky