Halloween nás provázel od října až do listopadu, kdy jsme navštívili strašidelnou třídu v 7.B a ukončili podzimní období strašidel v dílně Harryho Pottera 16.11.2023.
Ve středu 15.11.2023 k nám do školy zavítal RNDr. Štěpán Rak, Ph.D., špičkový paleontolog z Prahy. V rámci projektového dne se žáci sedmých tříd dozvěděli spoustu informací o dinosaurech, vládcích druhohor:
Věk dinosaurů, jejich postupný vznik a vývoj, dravé a býložravé formy, rostliny. Vývoj krajiny, trias, jura a křída ve Velké Británii, Mongolsku, Argentině a Severní Americe, nejznámější i ti méně známí veleještěři, létající monstra, výjimečné nálezy i dinosauři z ČR. Zánik dinosaurů a jejich potomci.
Velkou atrakcí pro žáky byly pravé dinosauří zuby a také dinosauří vejce. Všechny exponáty, i ty velmi vzácné, si mohli žáci prohlédnout zblízka, osahat. Dinosauří zuby, jejichž stáří je desítky milionů let, jsou dosud ostré.
Pro žáky devátých tříd byl projektový den zaměřený na geologický vývoj naší země.
PK
Projekt Podpora vzdělávání žáků a učitelů 4
Operační program Jan Amos Komenský
Registrační číslo: CZ.02.02.03/00/22_002/0002510
Třída 5.A si zpestřila podzimní atmosféru oblíbeným tvořením ve výtvarné dílně při projektu
PODZIMNÍ DÍLNA S HARRY POTTEREM. Během naší návštěvy jsme si vyrobili POLŠTÁŘ Harry Potter.
Práce šla dětem hezky od ruky a všem se dílo povedlo. Děkujeme za hezké tvůrčí chvilky a určitě se vrátíme.
AL
V letošním školním roce jsme pro naše mladší spolužáky připravili Strašidelnou třídu.
Jak se nám Halloween povedl můžete posoudit sami - ve fotogalerii i v přiloženém videu.
PK
Třída 5.A navštívila zajímavou besedu v GAVU Cheb - TO JE METRO, ČÉČE!
Téma bylo velmi zajímavé - metro, vlaky, cestující, stanice, zaměstnanci......
Co myslíte straší na stanici Strašnická, rostou na Palmovce palmy? Co se asi děje v metru v noci a proráží tunely trpaslíci?
Na kterých trasách metro jezdí a může cestovat i kráva? A co budoucí stanice metra, jak by mohly vypadat?
Na všechny tyto otázky děti dostaly odpověď a nakonec zapojily fantazii a svou stanici vytvořily.
Děkujeme paní Lochmanové za hezkou besedu a určitě se vrátíme.
AL
Hned v počátku školního roku se žáci 4. A ze 4. základní školy vydali do Prahy za známým architektem, kritikem a propagátorem architektury Adamem Gebrianem.
Děti se seznámily zejména s moderní architekturou Prahy. Prohlédly si zajímavá zákoutí pražských pasáží, kde se blíže seznámily s jejich funkcí a možnostmi využití. V Centru architektury a městského plánování CAMP jsme se v rámci projektu „Pěšky městem“ zúčastnili přednášky Simona Battisti na téma „Děti a jejich místo ve veřejném prostoru“, kde žáci mohli aktivně předkládat své připomínky k tématu. Přednáška byla pro dospělé a v angličtině, ale s překladem ve sluchátkách a s dopomocí Adama Gebriana jsme to zvládli.
Na závěr jsme zavítali do mimořádné palácové stavby 21. století, polyfunkční budovy DRN, kterou jsme si mohli prohlédnout nejen zvenčí, ale i zevnitř. Při vstupu na 650 m² velkou střešní zahradu nad Národní třídou s výhledem na Pražský hrad děti na chvíli ztichly. Co viděly, jim na okamžik vyrazilo dech. Nicméně vzápětí nato s výkřikem „Tak to je epický!“ detailně prozkoumaly každý koutek této zelené oázy.
Mgr. Lenka Vlková
Dne 13.10.2023 jsme navštívili muzeum, kde se děti se pobavily a pohrály si v barevném světě obrázků ilustrátorky Venduly Hegerové, která ilustruje dětské knížky, časopis Puntík a různé didaktické hry na logopedii nebo grafomotoriku... Vyzkoušely si různé hry - podle zadání sestavit správné druhy zmrzliny, připravit si zdravé jídlo, vymyslet si svou pizzu, ošetřit zranění, doplnit chybějící části obličeje, dodat správná kola, vyrobit si sviští náramek nebo záložku, projít pařezovou cestu a neshodit houbu, zahrát si loutkové divadlo, vyzkoušet si převleky a být chvíli třeba gepard, změnit si náladu pomocí jiného obličeje a spoustu dalších her a úkolů.
AP
Před podzimními prázdninami jsme využili nabídky Gymnázia Cheb a přišli se poučit na Vědu před radnicí, kterou každoročně připravují.
Třída 5.A navštívila zajímavou besedu v muzeu - DÍLNA HOUSLAŘE. Tato beseda vznikla v souvislosti s expozicí hudebních nástrojů v Lubech, která je ve správě muzea. Děti se během edukačního programu seznámily s dějinami výroby hudebních nástrojů se zaměřením na houslařskou dílnu a poznaly nelehkou práci mistra houslaře. Během programu děti poznaly jednotlivé části hudebního nástroje a jejich výrobu. Součástí besedy je také projekce dokumentu o výrobě houslí ze závodu výrobce hudebních strunných nástrojů Strunal Schönbach. Děti tak získaly povědomí o tom, jak houslaři z kusu dřeva dokáží vytvořit hudební nástroj a co vše ovlivňuje jeho výslednou podobu a zvukový projev. Děkujeme za hezké povídání a určitě se do muzea vrátíme.